Skip to content

Kategoria: ‘MATEMATYKA OCZAMI WIELKICH’

Chociaż geometria kojarzy nam się zazwyczaj z figurami przedstawionymi na płaszczyźnie (zazwyczaj w przestrzeni euklidesowej, chociaż istnieją także inne) to istnieje inny sposób przedstawiania nawet bardzo skomplikowanych struktur. Mowa tu oczywiście o geometrii analitycznej, w której miejsce graficznego odwzorowania zajmują równania. Continue reading “Geometria analityczna” »

Tales z Miletu urodził się około 624 r. p.n.e., a zmarł około 547 r. p.n.e. Tales był filozofem, naukowcem, astronomem i matematykiem. Tego właśnie Greka uważa się powszechnie za ojca matematyki i pierwszego filozofa. Continue reading “Tales z Miletu – wybitny, starożytny naukowiec” »

Starożytna Grecja dostarczyła ludzkości wielu wielkich myślicieli i uczonych, a jednym z nich jest Pitagoras, który urodził się około 570 r. p.n.e., a zmarł w 497 r. p.n.e. Świat poznał go głównie, jako genialnego matematyka, ale był on również filozofem i mistykiem, czyli był bardzo uduchowioną osobą, co miało duży wpływ na jego matematyczne teorie. Continue reading “Pitagoras – matematyk, filozof, mistyk” »